Muurahaiset viitoittivat suomalaisperheen tietä Sveitsiin
Meksikossa asuva Max opiskelee Kulkurissa suomen kieltä
Taika opiskelee Kulkurissa 5. luokan kaikkia aineita

Taika opiskelee Kulkurissa 5. luokan kaikkia aineita

Taika opiskelee Kulkurissa toista vuotta, 5. luokan kaikkia aineita (suomen kieli ja kirjallisuus, matematiikka, ympäristöoppi, historia, uskonto, yhteiskuntaoppi ja englanti) sekä lisäksi 6-luokan ruotsia. Lähikoulu Suomessa valvoo taito- ja taideaineiden opiskelun.

Lue lisää

Suomen kieli on avain kulttuuriin

Suomen kieli on avain kulttuuriin

Van der Auweraertin perheessä suomi on äidin ja lasten yhteinen kieli. Belgialaisen isän kanssa Saida, Seelis ja Immi puhuvat hollantia. Isän ja äidin yhteinen kieli on englanti. Koska lapset ovat käyneet suurimman osan kouluaan ranskaksi, he puhuvat keskenään ranskaa.

Lue lisää